Dedektif

ÖZEL DEDEKTİFLİK NEDİR / ÖZEL DEDEKTİF KİMDİR ?

Amerikan filmlerinde görmeye alıştığımız dedektif  aslına bakılırsa ülkemizde çok yabancı bir kavram değildir.1990 yılından ülkemizde başta Dedektif İstanbul olmak üzere dedektif bir çok büyük şehirde kurulan özel dedektif büroları gerek kurumsal şirketlerin araştırma konularında gerekse de bireysel olarak bir çok farkı alanda hizmet vermektedir.Kurumsal şirketler özel dedektifleri markalarının taklidini ,piyasa araştırması gibi konularda görev almaktadırlar.

Profesyonel bir dedektif,sözleşme gereğince yapmış olduğu araştırmadaki tüm bilgileri gizli tutmak ile sorumludur.Bu sebeple dedektifler,İş Verenin ve Kendi Kimliğini, Kanun Adamlarının Talebi veya İfade Verme Durumu Haricinde Kesinlikle Gizli Tutar.Özel dedektif büroları yapacakları araştırmaya veya takip ile ilgili tüm bilgileri önceden karşılıklı olarak yapılacak olan sözleşmede en ayrıntılı detaylarına kadar bildirmeleri gereklidir.Takip konularında dedektifler bir kaç farklı ekip ile beraber çalışırlar.Gerektiğinde Dış Görünüşünü Değiştirir veya Kimliğini Gizler.Deşifre Olduğunda Yardımcısını Devreye Sokar. Takibat ve Araştırmalarında Genelde 24 saat Çalışma Süreci Vardır.

 

ÖZEL DEDEKTİF HANGİ VASIFLARDA OLMALIDIR ?

Özel Dedektif  Çözümlemeli ve Koordinasyonel Fikir Yapısına Sahip Olmalıdır.Çözdüğü Her Vakanın Her Detayını İnceler ve En Azından İleride Karşılaşacağı Durumlarda Kullanabilmek İçin Arşivler.Ülkesinin Hata Kanunları ve Cezai Sistemi Temel olmak Üzere; Suçlu Psikolojisi, Bilgisayarda Fotoğraf Analizi ve İnternet Bilgisi , Prof Fotoğrafçılık, Harita Kıraat ,Arazide ve Şehirde İz Sürme, Uydurma Evrak-Kimlik ve Parayı Tanıma ve Mekanik Bilgilerle Donanmış Olmalıdır.Edindiği Bu Bilgileri Her Geçen Zaman Yepyeni Teknoloji ile Beraber Yenilemeli ve Kendini Devamlı Olarak Geliştirmelidir.Elbette Her Konuda Prof Olamaz, Fakat Yukarıda Sayılan Her Beceri Spesiyal Dedektifin Katı Çok Olayda Karşısına Yarar ve Tespit Edilmiş Seviyede Bilinmesi Zorunludur .

Dedektif Nedir?

Genel olarak Amerika’da ve Avrupa’da suçlulular ile mücadele,suçluların bulunması ve cinayetlerin çözülmesi,delil toplanması gibi olaylarda görev alan dedektifler 2000’li yıllardan sonra görev be hizmet alanları oldukça değişmiştir.Ülkemizde özel dedektifler kurumsal ve bireysel bir çok alanda hizmet vermektedir.Özel dedektifler ülkemizde bürolarında kurumsal şirketler ile yada bireysel olarak müşterileri ile sözleşme kapsamında istenilen hizmete göre çalışmaktadır.Dedektiflerin göre suçluyu tespit etmek ve emniyet görevlilerine suçluları yerlerini göstermektir yani özel dedektiflerin her hangi bir tutuklama yada özel bir yetki yoktur.Ülkemizde yasalarımız gereği her bireyin yapabileceği araştırma hakkını kullanarak araştırma yaparlar.Özellikle ülkemizde her hangi bir  dedektiflik kanunun olmasından dolayı isteyen her kişi özel dedektiflik bürosu açabiliyor olması sektörün kalitesini azaltmaktadır.

Dedektifler Adli kararlar amaçlı hukukçulara gerek olan bilgi ve önerileri sağlarlar.Dedektiflik muhataralı ve stresli kabil . Öğrenim gereksinimleri ortaöğretim diploması bir üniversite derecesi ya da ek olarak çok yüksek bir öğrenim seviyesi gerektirmektedir.Dünyada dedektiflerin çoğu yerel zabıta departmanlarında çalışmaktadır.
Özel dedektifler müşterilerinin istekleri doğrultusunda Pc suçları,cezai ve tüzel sorumluluk durumlarında, sahtekarlık ve dolandırıcılık durumlarında, evlilik öncesi tetkik Kayıp insanlar, adrest tespitleri, aile fertlerinin iyi olmayan alışkanlıkları ve davranışları, Boşanma davalarında velilik ve kanıt toplanması, marka patent sahtekârlık ,taklit ürünler,eş takibi konularında çalışma göstermektedir.

Ülkemizde farklı ad ve ünvanlarla Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde şirketler kurulmuş ve “fiili” olarak ” dedektiflik hizmetleri” verilmeye başlanmıştır .

Dedektifliğin Şartları

Dedektif olmak isteyen bir kişi her hangi bir dalda profesyonel bir araştırma yapabilmesi için özel ekipler ile (özel sismik kameralar,ses kayıt cihazları ile soruşturma yapabilme,yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinaları,internet ağları ve kendi özel serverları ile araç takip cihazları,coğrafi bilgi harita sistemleri, v.s) gibi aletler ile deliller toplayarak raporlama yapabilmektedir.Hizmet alıcağınız özel dedektif eğer gerçekten bu konuda uzman bir kişi ise mutlaka  suç psikolojisi, kriminoloji kriminalistik gibi programlarda, yüksek lisans eğitimi almış bir kriminal (suç bilimi) uzmanı, veya bu bilim dallarından birinde akademisyen olan biri yapabilmektedir.Dedektifler; yaptıkları araştırma-takip faaliyetini, işlev verenin ve kendisinin kimliğini, gizli tutarlar. Takiplerinde, büyük ihtimalle emniyet güçleri ile aksiyon eder ya da dayanak alırlar Gerek Duyulduğunda aut görünüşünü değiştirir ya da kimliğini gizlerler. Açıklanmış olduklarında yardımcılarını devreye sokarlar. Spesiyal Dedektif; kriminalistik, topluluk psikolojisi, araştırma ve sorgulama tekniklerini, davranış, mücrim ve şahıs psikolojisini, kriminoloji, sosyoloji, balistik, emare sürme, fotoğrafçılık, kanunları, mevzu yeri inceleme, inç izi saptama ,optik bilgisi ile beraber farklı ışık kaynaklarını kullanabilme, ölçme-değerlendirme cihazlarını kullanabilme, fotoğraf mukayese ,kimlik tespiti ve şahıs teşhisi, interneti kullanabilme, fotoğrafçılık buna benzer farklı bilgileri bilmek zorundadır.

Türkiyede dedektiflik sektörü şuan için yasalarla düzenlenmemiştir. Dedektiflik Kanunu Türkiye de 1994 yılında TBMM ye sunulmuş ve onay edilmiştir. Fakat , Sayın Cumhurbaşkanımız ,kanunyı TBMM ye tekrar görüşülmek üzere geride göndermiş., kanun ek olarak hemen sonra bir ek olarak TBMM Genel Kurulu nda gündeme gelmemiş ve ilgilenen komisyonların tozlu raflarında unutulmuştur. Şu an itibariyle Spesiyal Dedektiflik ile ilgilenen bir kanun yoktur. Fakat bu, şu an yapılan Spesiyal Dedektiflik Hizmetlerinin kanun dışı olduğu anlamına gelmez. Yasanın varolması müşteriden artma bu işi yapan şahıs ve kuruluşları olumlu anlamda etkileyecektir. Zira bu yasayla beraber Spesiyal Dedektiflerin mezuniyet ve sorumluluk alanları çizilmiş olacak ve işlev yaparken devletin resmi kurumlarından çizilen sınırlar ölçüsünde dayanak alabileceklerdir .

 

 

Özel Dedektiflik Derneği
telefon görüşmesi dinleme