özel dedektif özel dedektif

Fare Dedektifler Görev Başında!

Hollanda Polisi, saha görevleri amacıyla dedektif fareleri işe aldı.
fare-polis-600x393
Hollanda Polisi’nin en yepyeni ekibi duyuruldu . Derrick, Thomen son, Thompen son, Magnum ve Poirot polis departmanının yepyeni dedektifleri olarak işe başladı. Rotterdam’daki polis merkezinde çalışacak fareler, sokakları temiz tutup departmana ücret ve süre kazandıracak.

Yenilikçi projeden Dedektif Monique Hamerslag sorumlulukları bulunan . Polis araştırmaları amacıyla ilk defa fareler kullanılacak. Farelerin dik koku algısı yardımıyla uyuşturucu ve bomba benzeri suç unsuru taşıyan ögeler hızlıca bulunabilecek. Her bir farenin 8 Sterlin maliyetinin olduğu belirlendi . Bu bölgede çalışacak bir polis köpeğinin eğitiminin 8 ay sürdüğü ve binlerce Sterlin’e malolduğu belirtildi. Fareler ise on -15 gün içinde eğitimlerini tamamlayabiliyor. Bir sorun ise farelerin epeyce utangaç hayvanlar olmaları.

Dedektiflik araştırmalarında hayvanların koku alma algılarından sık sık destek alınıyor. Dünya genelinde bunun için aynı acayip projeler de var. Tayland’da Santisuk isminde 5 yaşında bir Makak Maymun’u vazife yapıyor. Santisuk, kontrol noktalarından geçiş yapan bireylerin üzerlerini arıyor. En tuhaf olanı ise Japonya’da, Kyoto’da yer alan Yoro Polis Merkezi’nde Lemon isminde bir kedi çalışıyor. Lemon denetim yapmaktan bir sürü istasyon içerisindeki gergin havayı dağıtmaya yarıyor .

Bir önceki yazımız olan KARDEŞİNE 42 YIL SONRA KAVUŞTU başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Özel Dedektiflik Derneği
telefon görüşmesi dinleme